Polacy kupują coraz więcej książek, dramat bibliotek.

Polacy kupują coraz więcej książek, dramat bibliotek.

Jak donoszą media Polacy w zeszłym roku kupili znacznie więcej książek niż w latach ubiegłych. Wraz z pojawieniem się boomu na nowe mieszkania nasi rodacy postanowili dobrze wyposażyć swoje domowe biblioteczki w atrakcyjne tytuły i publikacje wydając na to bagatelne kwoty.

Pandemia spowodowała wzrost sprzedaży książek, ale księgarni upadło kilka razy więcej. Mimo iż mogą działać podczas wprowadzonych restrykcji – czytamy w piątkowej "Rzeczpospolitej".

Jak napisała gazeta, z danych o księgarniach wyrejestrowanych z Ogólnopolskiej Bazy Księgarń za 2020 r. wynika, że zniknęło ich 266, przy 74 w 2019 r. W rekordowym 2017 r., kiedy upadła sieć Matras, było ich 220.

Kryzys pandemiczny nie ominął księgarni.

Nikogo jednak upadek księgarni dziwić nie powinien, bo choć ilość książek sprzedanych może się zwiększać to sama rentowność z powodu dużych kosztów produkcji jest niska.

Według „Rz”, to o tyle zaskakujące, że w 2020 r. wzrosło czytelnictwo. Jak podała Biblioteka Narodowa, 42 proc. Polaków przeczytało choć jedną książkę, co oznacza wzrost o 3 pkt proc.

Księgarnie znikają, mimo że nawet podczas ograniczeń dla centrów handlowych mogły działać. Cytowany przez „Rz” przedstawiciel jednej z sieci mówi, że nic to nie pomogło. „Nasz punkt jest czasami jedynym otwartym na piętrze – ilu klientów może do nas trafić? Przychodzą do centrów raczej na zakupy spożywcze czy do apteki” – powiedział.

Gazeta napisała, że Ministerstwo Kultury na stronie internetowej podaje, że kończy prace nad programem, którego celem byłoby wsparcie małych, niezależnych księgarń.

 

↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔

Moje własne słowa tu zacytowane:

Podsumowanie, które nie zawsze cieszy oczy wpływa pozytywnie na nasze spojrzenie na otaczający świat. Daj się ponieść Ziemi a dotrzyma ci kroku Stary Świat.

Tam gdzie drogi zapisane piaskiem powoli giną w mrokach dziejów tam dzieją się rzeczy conajmniej przedziwne.


Na Skraju Emocji.

Ariadna

Oto Ariadna…

 

Nie wszystkie drogi prowadzą do upatrzonego celu, ale nie każdy też o tym wie. A szkoda, bo powinien.

Moja strona, która opisuje, to co znajduje. Mam nadzieję, że i ty znalazłeś swoje własne szczęście…

Obecność obowiązkowa w razie potrzeby wskrzeszona przez znajomego rzeczy, który skrzeczy i skrzeczy po samą dal. Oto przesłanie z dalekiej Meredwy. Suń razem z nią i tu i tam.

● ● ● ● ● ● ●

Drogi, które prowadzą do celu wiją się wśród wzgórza wkraczając do kolejnych dolin pełnych niespodzianek. Widząc w świetle dnia wierzchołki gór majaczące w świetle słońca idziesz szukając kolejnej przygody. Wstąp do karczmy tuż obok i opowiedz mi swoją historię.

Czy wiesz, że:

Honor

1. «poczucie godności osobistej lub dobre imię»

2. «zaszczyt»

3. «karta do gry starsza od dziesiątki»

Natura

 

Choć Polacy czytają coraz więcej a sprzedaż książek rośnie nie należy spodziewać się nagłej zmiany świadomości narodowej. Wciąż jesteśmy w tyle pod względem rozwoju intelektualnego w porównaniu z innymi krajami nie tylko Europy.

Nie potrafimy zaprojektować dobrego samochodu, samolotu czy nawet komputera. Na razie jesteśmy jedynie robotnikami służącymi do montażu tego, co kto inny wymyślił.

Nic nie wskazuje, aby w najbliższym czasie ten trend miał ulec zmianie. Politycy skupiają się na tym, aby polska młodzież znała języki obce a to jednak za mało, aby potrafić projektować nowe produkty takie jak chociażby automaty do zbioru truskawek.

Rolnikom brakuje rąk do pracy a co za tym idzie w naszym rolnictwie ludzi muszą zastępować maszyny.

BIEC.

1. «posuwać się tak szybko, aby nic po sobie nie zostawić»

2. «wyrywać przed siebie nie tak na opak»

3. «doprowadzać do ostrego wejścia bez kamuflażu.»

I to już chyba koniec na dzisiaj. Widzimy się w kolejnym wpisie na naszym znakomitym blogu.


 

KONIEC WPISU.

 


Wilchełm Wilcogórski

Wilchełm Wilcogórski

Palę faję za fają a wokół mnie się ruchają. Ups, co za obciach. ;) Wiem, że jestem orangutanem, ale dobrze mi z tym. Nie martw się nie jestem straszny. Lubię banany i świeże powietrze nie skażone przez ziejące spalinami potwory zwane samochodami.

One thought on “Polacy kupują coraz więcej książek, dramat bibliotek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: