Wyrzutnie Raytheon Patriot dla Polski – opinia autorska laika.

Wyrzutnie Raytheon Patriot dla Polski – opinia autorska laika.

Polski rząd zakupił dla naszej armii nowoczesne zestawy obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej firmy Raytheon. Zestawy Patriot mają trafić do nas jeszcze w tym roku. Zdolność operacyjną osiągną za dwa, trzy lata. To skutek napiętej sytuacji w Europie spowodowanej imperialnymi ambicjami Moskwy.

Pierwsze elementy systemu Patriot dla Polski zostaną dostarczone jeszcze w tym roku, wcześniej niż planowano – powiedziała PAP dyrektor programu Patriot-Wisła w Raytheon Missiles & Defense.

Jako pierwsze przez należącą do PGZ Hutę Stalowa Wola zostaną dostarczone wyrzutnie M903. Raytheon podtrzymuje też propozycję wyposażenie polskich zestawów dostarczanych w drugim etapie w radar o polu obserwacji 360 stopni i uzbrojenia wyrzutni w pociski SkyCeptor.

O tych pociskach nawet nie słyszałem.

Przypomniała, że w pierwszej z dwóch faz, na jakie podzielono program obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła, Raytheon ma dziewięciu polskich partnerów przemysłowych.

„To firmy związane kontraktem, które aktywnie wspierają program Patriot, prowadząc badania rozwojowe i produkując komponenty na potrzeby systemu Patriot. Współpraca przemysłowa obejmuje znaczący transfer technologii; rozwijamy nasze zdolności we współpracy z partnerami przemysłowymi w Polsce. Będziemy tę współpracę kontynuować po formalnym sfinalizowaniu umowy offsetowej” – powiedziała.

Po zakupie baterii do lamusa pójdą wyrzutnie S-200 Wega pamiętające czasu Układu Warszawskiego.

Międzyrządowy kontrakt zawarty przed trzema laty w ramach pierwszej fazy programu Wisła przewiduje dostawę dwóch baterii systemu Patriot, na które złożą się cztery jednostki ogniowe, w tym cztery sektorowe radary, cztery stanowiska kierowania walką, 16 wyrzutni, sześć stanowisk kierowania i dowodzenia, 12 radiolinii i 208 pocisków PAC-3 MSE produkowanych przez Lockheed Martin.

Wbrew pozorom nie jest to dużo biorąc pod uwagę skalę zagrożenia ze wschodu oraz wielkość kraju. Część obszaru Polski będzie wyłączona z ochrony systemami Patriot.

Polskie baterie Patriot mają być zintegrowane z opracowywanym dla US Army systemem zarządzania obroną powietrzną IBCS. Wartość umowy wyniosła 4,75 mld dolarów, z czego 700 mln zł przewidziano dla polskich zakładów.(PAP)

Te 700 mln, to kropla.

 

↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔

Moje własne słowa tu zacytowane:

Podsumowanie, które nie zawsze cieszy oczy wpływa pozytywnie na nasze spojrzenie na otaczający świat. Daj się ponieść Ziemi a dotrzyma ci kroku Stary Świat.

Tam gdzie drogi zapisane piaskiem powoli giną w mrokach dziejów tam dzieją się rzeczy conajmniej przedziwne.


Na Skraju.

Koreanka

Piękno w całej ozdobie przypisane tobie…

 

Nie wszystkie drogi prowadzą do upatrzonego celu, ale nie każdy też o tym wie. A szkoda, bo powinien.

Moja strona, która opisuje, to co znajduje. Mam nadzieję, że i ty znalazłeś swoje własne szczęście…

Obecność obowiązkowa w razie potrzeby wskrzeszona przez znajomego rzeczy, który skrzeczy i skrzeczy po samą dal. Oto przesłanie z dalekiej Meredwy. Suń razem z nią i tu i tam.

● ● ● ● ● ● ●

Drogi, które prowadzą do celu wiją się wśród wzgórza wkraczając do kolejnych dolin pełnych niespodzianek. Widząc w świetle dnia wierzchołki gór majaczące w świetle słońca idziesz szukając kolejnej przygody. Wstąp do karczmy tuż obok i opowiedz mi swoją historię.

Czy wiesz, że:

Honor

1. «poczucie godności osobistej lub dobre imię»

2. «zaszczyt»

3. «karta do gry starsza od dziesiątki»

Natura

 

BIEC.

1. «posuwać się tak szybko, aby nic po sobie nie zostawić»

2. «wyrywać przed siebie nie tak na opak»

3. «doprowadzać do ostrego wejścia bez kamuflażu.»

I to już chyba koniec na dzisiaj. Widzimy się w kolejnym wpisie na naszym znakomitym blogu.


 

KONIEC WPISU.

 


Dziad Ibaba

Dziad Ibaba

Jestem Dziad, który lubi baby. Mam haka na lizaka. Widzę to czego inni nie dostrzegają. Wiem, że Lwów to polskie miasto. I wiem, że mam ochotę na pieszczotę. Prawda, że mam słodki pyszczek? Kto nie lubi kotów? A czemu kot? Bo jak to się rzekło mówić: "Pierwsze koty za płoty". Ot cała przyczyna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: