Żyto – smak ciemnego chleba po poznaniu genomu zboża.

Żyto – smak ciemnego chleba po poznaniu genomu zboża.

Żyto to jedno z głównych zbóż uprawianych na świecie. Dzisiaj zasięg uprawy ogranicza się do półkuli północnej choć wiadomo, że także w Australii były pola obsiane żytem. Pojawiło się stosunkowo dawno na Bliskim Wschodzie skąd przywędrowało do Europy. Polska od dawna był drugim producentem żyta na świecie.

Zboże służy do produkcji mąki na chleb, ale nie tylko. Nie przez przypadek w sprzedaży jest wódka żytnia. Polacy chętnie ją degustują.

Dziś żyto pełni coraz bardziej marginalną rolę w produkcji zbóż. W międzyczasie powstał mieszaniec żyta z pszenicą nazywany pszenżytem. Polska jest jego największym producentem. Laikowi ciężko jest odróżnić żyto od pszenżyta. W sprzedaży znajdziemy mąkę żytnią, ale pszenżytniej jeszcze nie widziałem.

Z mąki żytniej powstaje ciemne pieczywo, które sam chętnie jadam. Wiem, że jest dużo zdrowsze niż białe z mąki pszennej. Niemcy i Kanadyjczycy wyrabiają z tej mąki pumpernikiel.

Pumpernikiel − ciemny chleb razowy, pieczony w formie, na zakwasie, z gruboziarnistej mąki żytniej, często z dodatkiem miodu, melasy lub ekstraktu z jabłek oraz słodu. Chleb ten ma kolor brunatny, czasem prawie czarny. Charakterystyczną cechą jego produkcji jest pieczenie ciasta w niskiej temperaturze – około 120-150°C, ale przez czas aż 10-16 godzin.

Dzisiaj PAP poinformowała, że naukowcom udało się odkryć genom żyta.

„Po prawie czterech latach prac badawczych, 63 naukowców z 13 krajów, w tym czterech z Polski rozkodowało genom żyta” – poinformował Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie (ZUT).

Podobnego czynu dokonali naukowcy z Chin. Podczas, gdy my badaliśmy europejską populację żyta to Chińczycy zajęli się populacją azjatycką. Wyniki obu grup pojawiły się w tym samy czasie.

„Genom żyta liczy prawie 8 mld nukleotydów, czyli ponad 2 razy więcej niż DNA człowieka. Z drugiej strony, zainteresowanie żytem jako gatunkiem ważnym gospodarczo jest ograniczone do nielicznych krajów, głównie z obszaru Europy Środkowo-Wschodniej.

Z tego powodu nakłady finansowe na badania żyta w skali globalnej są niewielkie. Poznaniem sekwencji DNA człowieka był zainteresowany cały świat, sekwencją DNA żyta kilkanaście państw, gdzie jest ono uprawiane” – powiedziała dr hab. Beata Myśków z Katedry Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin ZUT, która uczestniczyła w pracach konsorcjum badaczy.

 

↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔

Moje własne słowa tu zacytowane:

Podsumowanie, które nie zawsze cieszy oczy wpływa pozytywnie na nasze spojrzenie na otaczający świat. Daj się ponieść Ziemi a dotrzyma ci kroku Stary Świat.

Tam gdzie drogi zapisane piaskiem powoli giną w mrokach dziejów tam dzieją się rzeczy conajmniej przedziwne.


Na Skraju Zimy.

Zaśnieżona zieleń

Pomiędzy zimą a wiosną…

 

Nie wszystkie drogi prowadzą do upatrzonego celu, ale nie każdy też o tym wie. A szkoda, bo powinien.

Moja strona, która opisuje, to co znajduje. Mam nadzieję, że i ty znalazłeś swoje własne szczęście…

Obecność obowiązkowa w razie potrzeby wskrzeszona przez znajomego rzeczy, który skrzeczy i skrzeczy po samą dal. Oto przesłanie z dalekiej Meredwy. Suń razem z nią i tu i tam.

● ● ● ● ● ● ●

Drogi, które prowadzą do celu wiją się wśród wzgórza wkraczając do kolejnych dolin pełnych niespodzianek. Widząc w świetle dnia wierzchołki gór majaczące w świetle słońca idziesz szukając kolejnej przygody. Wstąp do karczmy tuż obok i opowiedz mi swoją historię.

Czy wiesz, że:

Honor

1. «poczucie godności osobistej lub dobre imię»

2. «zaszczyt»

3. «karta do gry starsza od dziesiątki»

Natura

 

BIEC.

1. «posuwać się tak szybko, aby nic po sobie nie zostawić»

2. «wyrywać przed siebie nie tak na opak»

3. «doprowadzać do ostrego wejścia bez kamuflażu.»

Podsumowując chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj.

I to już chyba koniec na dzisiaj. Widzimy się w kolejnym wpisie na naszym znakomitym blogu.


 

KONIEC WPISU.

 


Szymon Szympatyczny

Szymon Szympatyczny

Jestem Szymon taki Pan, który w życiu nie wszystko ma. Wiem, że jestem szympansem, ale co mi tam. Nie ma się czym przerażać. Wszyscy kiedyś byliście małpami. Nie trzeba się wstydzić swoich przodków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: