Cukinia o smaku ciepłej jesieni 2019 roku, gdy był jeszcze spokój.

Cukinia o smaku ciepłej jesieni 2019 roku, gdy był jeszcze spokój.

Cukinia to bardzo zdrowe warzywo z rodziny dyniowatych. Poznałem je wiele lat temu, gdy wertując rynek rolny zauważyłem na straganie podłużne, zielone tykwy. Zachęcony przepisem Roberta Makowicza na placki z cukinii postanowiłem kupić i przekonać się na własne podniebienie czy warzywo warte jest świeczki.

Moje spostrzeżenia były bardzo miłe dla języka i brzuszka. Smakowało jak ulał, więc robiłem placuszki kilka razy aż mi się zapomniało.

Nadszedł rok 2019 i wróciłem na ten sam ryneczek i na to samo stoisko a tam już uśmiechała się do mnie soczysta cukinia. Jeśli masz ochotę na placuszki tak jak ja to zajrzyj na przepis znającej się na rzeczy autorki. Na pewno ci posmakuje.

Od zeszłego roku stoisko z cukinią jest zamknięte. Małżeństwo po pojawieniu się koronawirusa zrezygnowało z prowadzenia warzywniaka. Jednak w mojej pamięci wciąż jest soczysty smak placuszków z cukinii.

Może tej jesieni znowu sięgnę po ten przysmak?

Jak podaje wymarzony ogród:

U cukinii jadalne są owoce oraz kwiaty. Cukinie ma dwa rodzaje kwiatów: męskie i żeńskie. Żeńskie to te z zalążkiem owocu na dnie. Męskie, mające u nasady tylko szypułkę, można zrywać bez szkody dla owocowania rośliny. Kwiaty cukinii zbieramy, kiedy są otwarte, delikatnie czyścimy i po usmażeniu w cieście (można je faszerować np. serem) jak najszybciej zjadamy.

Oczywiście kwiaty są jadalne, nawet pan Robert Makłowicz w jednym z odcinków swego programu o tym wspominał, jednak nie sposób jest kupić na rynku kwiatów cukinii.

Zatem cieszmy się tym, co mamy.

Misiu Zdzisiu

Misiu Zdzisiu

Witam. Jestem Misiu taki Zdzisiu znam się z Wami nie od lat. Jestem z duchem za Pan Brat. Nie myślę długo, bo mi frugo sprzed nosa kolejny kwiat. Na Antarktydzie w zimnym niebycie swawolę sobie jakbym śnił.

4 thoughts on “Cukinia o smaku ciepłej jesieni 2019 roku, gdy był jeszcze spokój.

  1. Osobiście bardzo lubię cukinię, a placuszki z tego warzywa pod każdą postacią akurat uwielbiam 🙂 Kwiatów jeszcze nigdy nie jadłam. Może kiedyś jeszcze wszystko wróci do normalności, aczkolwiek mam wrażenie, że nie będzie to dziś, ani jutro… niestety. Cieszmy się tym co mamy, z małych rzeczy, a na wielkie jeszcze przyjdzie czas 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: