Najnowsze badania lodowców potwierdzają kurczenie się pokrywy.

Najnowsze badania lodowców potwierdzają kurczenie się pokrywy.

Mamy ponoć ocieplenie klimatu. Nie będę się wykłócał, ale i tak tego nie czuję. W każdym razie naukowcy przestrzegają nas, że lodowce mogą się roztopić i zwiększy się poziom mórz i oceanów. Będzie zatem mniej miejsca dla ludzi a jak wiadomo ludzi przybywa i nikt nie potrafi zmienić tego stanu rzeczy.

Od 2000 roku lodowce Ziemi skurczyły się o 267 MILIARDÓW ton rocznie – co stanowi do 21% wzrostu poziomu mórz na świecie, ostrzegają najnowsze badania. Mamy coraz większy problem z dostępem do słodkiej wody.

Nowe badania ostrzegają, że lodowce na Ziemi skurczyły się o 267 miliardów ton rocznie od 2000 roku – co stanowi do 21 procent wzrostu poziomu mórz na świecie.

Naukowcy z Francji przeanalizowali mapy o wysokiej rozdzielczości ponad 200 000 lodowców z ostatnich dwóch dekad, aby zrozumieć, jak się zmieniły.

Niepokojące jest to, że ich analiza sugeruje, że utrata masy lodowca przyspiesza o 48 miliardów ton rocznie w każdej dekadzie od 2000 roku.

W badaniu naukowcy pod kierunkiem Romaina Hugonneta stwierdzili: „Odkrywając wzorce masowych zmian w wielu regionach, znajdujemy kontrastujące fluktuacje lodowców, które są zgodne z dekadową zmiennością opadów i temperatury”.

Przedmiotem badań były to Alaska (25%), peryferia Grenlandii (13%), północna i południowa Arktyka (po 10%), Antarktyka i Subantarktyka, Azja Wysokogórska (składająca się z Azji Środkowej, Zachodniej i Południowej Azji Wschodniej). ) i południowe Andy (po osiem procent).

Z drugiej strony stwierdzono, że tylko w dwóch regionach w ciągu ostatnich 20 lat nastąpiło spowolnienie przerzedzania się lodowców.

Wilchełm Wilcogórski

Wilchełm Wilcogórski

Palę faję za fają a wokół mnie się ruchają. Ups, co za obciach. ;) Wiem, że jestem orangutanem, ale dobrze mi z tym. Nie martw się nie jestem straszny. Lubię banany i świeże powietrze nie skażone przez ziejące spalinami potwory zwane samochodami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: