Konstytucja 3 Maja według prezydenta Rzeczypospolitej – lekka polemika z historią.

Konstytucja 3 Maja według prezydenta Rzeczypospolitej – lekka polemika z historią.

Dzisiaj obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Okrągło, bo 290 lat minęło od pamiętnych wydarzeń znanych mi z lekcji historii. To jest także czas, aby politycy piastujący ważne funkcje w państwie wypowiedzieli się na ten temat. Oprócz naszych polityków głos zajęli także Litwini bez których nie byłoby reform. W tym czasie Białorusini oraz Ukraińcy twardo milczą, jakby ich to nie dotyczyło.

Skupię się na wywodach prezydenta Andrzeja Dudy, bo jest to wielce rozkoszny polityk do polemizacji.

Nasi przodkowie chcieli ugruntować wolność i obronić zagrożoną niepodległość, dlatego zdecydowali się na wielką reformę ustrojową; Konstytucja 3 maja zapisała się jako wzorzec uniwersalnych wartości – mówił w Sejmie w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja prezydent Andrzej Duda.

Mnie na lekcji historii uczyli czegoś innego. No, ale może prezydent ma inną wizję historii? Kto wie?

„W dniu, w którym dziejowa przeszłość tak namacalnie spotyka się ze współczesnością, wsłuchujemy się w przesłanie naszych przodków, bo to świadectwo ich mądrości, odpowiedzialności i patriotyzmu, bo to nasze chlubne polskie i litewskie dziedzictwo, bo to wielki pomnik historii znaczący dla rozwoju europejskiej i ogólnoludzkiej cywilizacji” – mówił prezydent w poniedziałek podczas uroczystego polsko-litewskiego zgromadzenia posłów i senatorów.

Brawo prezydent! Znowu olewamy Białorusinów i Ukraińców. O mniejszych nacjach nie wspomnę. Tylko czemu takie pomijanie faktów historycznych ma służyć? Konstytucja służyła Polsce i obywatelom. Konstytucja 3 Maja był to pierwszy mały krok ku zmianom jakie nadeszły dla nas dopiero w XX wieku. Nie było rewolucji, bo nie mogło jej być w tamtych czasach.

W Polsce w tym czasie stacjonowały rosyjskie wojska okupując większą część kraju. Nie każdy ówczesny obywatel państwa uważał zmiany za dobre. Dla części społeczeństwa był to zamach na ich wolność i swobody. Czy nie mieli racji? Polska była podzielona na feudalne państewka zarządzane przez magnatów. Była to ówczesna samorządność i decentralizacja państwa. Konstytucja ten stan rzeczy miała zmienić upodabniając Polskę do krajów z silną władzą centralną.

Duda: razem Polacy i Litwini dzielimy dumę ze wspaniałego dzieła Konstytucji 3 Maja.

Razem Polacy i Litwini dzielimy dumę ze wspólnego, wspaniałego dzieła Konstytucji 3 Maja – mówił w Sejmie w 230. rocznicę uchwalenia tej konstytucji prezydent Andrzej Duda. Podziękował też „braciom Litwinom za historyczną drogę jaką przebyliśmy idąc ramię w ramię”.

Gdyby pan prezydent widział, co w naszym języku znaczy słowo „duma”, to by się ugryzł w język. Pamiętajmy, że duma a być dumnym, to tak naprawdę nie to samo. W naszym języku ma inne znaczenia.


Na Skraju Morrone.

Camila Morrone

I ponownie Camila Morrone w roli głównej…

 

Poniżej treść nie w temacie wpisu.

 

↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔

Moje własne słowa tu zacytowane:

Podsumowanie, które nie zawsze cieszy oczy wpływa pozytywnie na nasze spojrzenie na otaczający świat. Daj się ponieść Ziemi a dotrzyma ci kroku Stary Świat.

Tam gdzie drogi zapisane piaskiem powoli giną w mrokach dziejów tam dzieją się rzeczy conajmniej przedziwne.

Nie wszystkie drogi prowadzą do upatrzonego celu, ale nie każdy też o tym wie. A szkoda, bo powinien.

Moja strona, która opisuje, to co znajduje. Mam nadzieję, że i ty znalazłeś swoje własne szczęście…

Obecność obowiązkowa w razie potrzeby wskrzeszona przez znajomego rzeczy, który skrzeczy i skrzeczy po samą dal. Oto przesłanie z dalekiej Meredwy. Suń razem z nią i tu i tam.

● ● ● ● ● ● ●

Drogi, które prowadzą do celu wiją się wśród wzgórza wkraczając do kolejnych dolin pełnych niespodzianek. Widząc w świetle dnia wierzchołki gór majaczące w świetle słońca idziesz szukając kolejnej przygody. Wstąp do karczmy tuż obok i opowiedz mi swoją historię.

Czy wiesz, że:

Honor

1. «poczucie godności osobistej lub dobre imię»

2. «zaszczyt»

3. «karta do gry starsza od dziesiątki»

Jeśli wiesz, że popełniasz błedy skup się na wykonaniu zadania tak, aby potem powiedzieć „zrobiłem wszystko, ale i tak nie poszło jak po maśle”. Kiedyś będzie ci to zrozumiane. Bierz przykład z innych i oddaj się grze.

Natura

 

BIEC.

1. «posuwać się tak szybko, aby nic po sobie nie zostawić»

2. «wyrywać przed siebie nie tak na opak»

3. «doprowadzać do ostrego wejścia bez kamuflażu.»

Gdy ścigamy się ze światem, to świat nie daje nam wygrać. Zawsze jesteśmy z tyłu szukając przyczyn swojej porażki. Tak oto dochodzimy do wniosku, że może lepiej nie biegać wcale, bo i tak nie uciekniemy a jedynie niepotrzebnie się zmęczymy. Sport to zdrowie? Gówno prawda! Olej sport i rusz na rekreację. To ona da ci dużo więcej przyjemności.

I to już chyba koniec na dzisiaj. Widzimy się w kolejnym wpisie na naszym znakomitym blogu.

No to z Blogiem kochani.
Niech was Blog prowadzi.


 

KONIEC WPISU.

 


Wilchełm Wilcogórski

Wilchełm Wilcogórski

Palę faję za fają a wokół mnie się ruchają. Ups, co za obciach. ;) Wiem, że jestem orangutanem, ale dobrze mi z tym. Nie martw się nie jestem straszny. Lubię banany i świeże powietrze nie skażone przez ziejące spalinami potwory zwane samochodami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: