Grejfrut czyli słodki posmak z goryczą w tle, sposób na zdrowie.

Grejfrut czyli słodki posmak z goryczą w tle, sposób na zdrowie.

Grejfrut czyli mój ulubiony owoc z krajów tropikalnych. Występuje kilka odmian. Jadłem wszystkie lecz z dominacją odmiany czerwonej. Ostatnio kupiłem sobie żółty, aby przypomnieć sobie smak. Jadam na surowo tak jak pomarańczę czy mandarynkę. Na początku czuć słodycz niczym cukier, aby po chwili poczuć gorzkość, którą trudno zbić.

Jednak mnie to w niczym nie przeszkadza. Czerwona odmiana tego gorzkiego posmaku nie ma. Za to jest lekko kwaśna. Co ważne to zdrowe owoce i chyba najzdrowsze ze wszystkich cytrusów. Kiedyś kupiłem sobie pomelo, ale nie przypadło mi do gustu.

Parę lat temu wsadziłem pestkę z grejfruta do ziemi i wyrósł mi krzaczek, który rósł rok po czym stracił liście i zamarł.

Encyklopedia PWN podaje:

Grejpfrut [ang.], Citrus paradisi, gatunek wiecznie zielonego drzewa owocowego z rodziny rutowatych, zaliczanego do roślin cytrusowych.

Wysokość do 10–15 m, w stanie dzikim nieznane; jest prawdopodobnie mutacją pompeli lub mieszańcem pompeli i pomarańczy słodkiej. Wywodzi się z w. Barbados (z 1. połowy XVIII w.). Liście duże, owalne, z wyraźnie oskrzydlonymi ogonkami.

Kwiaty białe, pachnące, osadzone pojedynczo lub w gronach; owoce o średnicy do 15 cm, o skórce żółtej, miąższu soczystym, słodkawokwaskowym, z gorzkawym posmakiem. Mają dużą wartość dietetyczną, zawierają m.in. 4–7% cukrów i 30–50 mg% witaminy C.

Spożywane w całości lub w postaci soku. Uprawa grejpfrutów jest rozpowszechniona w krajach strefy podzwrotnikowej, zwłaszcza na Florydzie i w Kalifornii (ok. 90% produkcji światowej). Znane są mieszańce grejpfrutów z mandarynką zw. tangelą.

Co do średnicy to prawdę powiedziawszy widziałem takie, co miały nawet 25 centymetrów. Za gorzki smak odpowiada naringina (C27H32O14).

Naringina – glikozyd flawonoidowy występujący w owocach grapefruita i odpowiadający za ich gorzki smak. W organizmie metabolizowany jest do naringeniny. Naringenina jest aglikonem naringiny, obie te substancje występują naturalnie w owocach cytrusowych.


♣ ●●●●● ♣

Na Skraju.

Grejfrut

Żółty grejfrut…

 

Poniżej treść nie w temacie wpisu.

 

↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔

Moje własne słowa tu zacytowane:

Podsumowanie, które nie zawsze cieszy oczy wpływa pozytywnie na nasze spojrzenie na otaczający świat. Daj się ponieść Ziemi a dotrzyma ci kroku Stary Świat.

Tam gdzie drogi zapisane piaskiem powoli giną w mrokach dziejów tam dzieją się rzeczy conajmniej przedziwne.

Nie wszystkie drogi prowadzą do upatrzonego celu, ale nie każdy też o tym wie. A szkoda, bo powinien.

Moja strona, która opisuje, to co znajduje. Mam nadzieję, że i ty znalazłeś swoje własne szczęście…

Obecność obowiązkowa w razie potrzeby wskrzeszona przez znajomego rzeczy, który skrzeczy i skrzeczy po samą dal. Oto przesłanie z dalekiej Meredwy. Suń razem z nią i tu i tam.

● ● ● ● ● ● ●

Drogi, które prowadzą do celu wiją się wśród wzgórza wkraczając do kolejnych dolin pełnych niespodzianek. Widząc w świetle dnia wierzchołki gór majaczące w świetle słońca idziesz szukając kolejnej przygody. Wstąp do karczmy tuż obok i opowiedz mi swoją historię.

Czy wiesz, że:

Honor

1. «poczucie godności osobistej lub dobre imię»

2. «zaszczyt»

3. «karta do gry starsza od dziesiątki»

Jeśli wiesz, że popełniasz błedy skup się na wykonaniu zadania tak, aby potem powiedzieć „zrobiłem wszystko, ale i tak nie poszło jak po maśle”. Kiedyś będzie ci to zrozumiane. Bierz przykład z innych i oddaj się grze.

Natura

 

BIEC.

1. «posuwać się tak szybko, aby nic po sobie nie zostawić»

2. «wyrywać przed siebie nie tak na opak»

3. «doprowadzać do ostrego wejścia bez kamuflażu.»

Gdy ścigamy się ze światem, to świat nie daje nam wygrać. Zawsze jesteśmy z tyłu szukając przyczyn swojej porażki. Tak oto dochodzimy do wniosku, że może lepiej nie biegać wcale, bo i tak nie uciekniemy a jedynie niepotrzebnie się zmęczymy. Sport to zdrowie? Gówno prawda! Olej sport i rusz na rekreację. To ona da ci dużo więcej przyjemności.

I to już chyba koniec na dzisiaj. Widzimy się w kolejnym wpisie na naszym znakomitym blogu.

No to z Blogiem kochani.
Niech was Blog prowadzi.


 

KONIEC WPISU.

 


Szymon Szympatyczny

Szymon Szympatyczny

Jestem Szymon taki Pan, który w życiu nie wszystko ma. Wiem, że jestem szympansem, ale co mi tam. Nie ma się czym przerażać. Wszyscy kiedyś byliście małpami. Nie trzeba się wstydzić swoich przodków.

2 thoughts on “Grejfrut czyli słodki posmak z goryczą w tle, sposób na zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: