Mahonia pospolita krzew zimozielony dla każdego ogrodnika i smak owoców.

Mahonia pospolita krzew zimozielony dla każdego ogrodnika i smak owoców.

Pradawna Ameryka szczyciła się bujnością zieleni i niesamowitą przyrodą. Pierwsi ludzie, gdy przybyli na kontynent zastali na nim wiele gatunków znanych z Euroazji. Po lasach i stepach biegały konie, wielbłądy i mastodonty. Szybko jednak zniknęły z krajobrazu.

Człowiek zmienił i do tej pory zmienia ten kontynent i nie tylko ten. Ludzie zachowują się jak szkodniki, które niszczą życie. Tymczasem z Ameryki pochodzi mahonia. To zimozielony krzew, który wielu moim rodakom kojarzy się z cmentarzami.

Zarówno mahonia jak i bluszcz były chętnie sadzone w miejscach wiecznego spoczynku. Jednak niewiele osób wie, że jagody mahoni można spożywać na surowo. Warunek tylko, aby wypluwać trujące pestki. Część opracowań książkowych odradza całkowicie spożywanie owoców uznając je za lekko trujące.

Jeśli ktoś się boi, to lepiej nie jeść. Wiele osób poleca przetwory z owoców mahoni w tym konfitury i soki. Każdy,kto ma krzaki tego krzewu może sam sobie je wykonać lub pozostawić je na zimę ptakom a te na pewno je zjedzą.

Kwiaty mahoni są soczyście cytrynowe. Ich zapach roznosi się jedynie przy temperaturze powyżej 10 stopni Celsjusza. Kolor kwiatów jest nieprzypadkowy. Smak owoców jest bardzo kwaskowaty i przypomina smak cytryny.

Obecnie coraz częściej sadzi się ten krzew zarówno na działkach, przydomowych ogródkach jak też w parkach. Nie spotyka się go w polskich lasach, gdyż jest uważany za gatunek inwazyjny zagrażający rodzimej florze.


♣ ●●●●● ♣

Na Skraju Mahoni.

Mahonia

Kwitnąca mahonia…

 

Poniżej treść nie w temacie wpisu.

 

↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔

Moje własne słowa tu zacytowane:

Podsumowanie, które nie zawsze cieszy oczy wpływa pozytywnie na nasze spojrzenie na otaczający świat. Daj się ponieść Ziemi a dotrzyma ci kroku Stary Świat.

Tam gdzie drogi zapisane piaskiem powoli giną w mrokach dziejów tam dzieją się rzeczy conajmniej przedziwne.

Nie wszystkie drogi prowadzą do upatrzonego celu, ale nie każdy też o tym wie. A szkoda, bo powinien.

Moja strona, która opisuje, to co znajduje. Mam nadzieję, że i ty znalazłeś swoje własne szczęście…

Obecność obowiązkowa w razie potrzeby wskrzeszona przez znajomego rzeczy, który skrzeczy i skrzeczy po samą dal. Oto przesłanie z dalekiej Meredwy. Suń razem z nią i tu i tam.

● ● ● ● ● ● ●

Drogi, które prowadzą do celu wiją się wśród wzgórza wkraczając do kolejnych dolin pełnych niespodzianek. Widząc w świetle dnia wierzchołki gór majaczące w świetle słońca idziesz szukając kolejnej przygody. Wstąp do karczmy tuż obok i opowiedz mi swoją historię.

Czy wiesz, że:

Honor

1. «poczucie godności osobistej lub dobre imię»

2. «zaszczyt»

3. «karta do gry starsza od dziesiątki»

Jeśli wiesz, że popełniasz błedy skup się na wykonaniu zadania tak, aby potem powiedzieć „zrobiłem wszystko, ale i tak nie poszło jak po maśle”. Kiedyś będzie ci to zrozumiane. Bierz przykład z innych i oddaj się grze.

Natura

 

BIEC.

1. «posuwać się tak szybko, aby nic po sobie nie zostawić»

2. «wyrywać przed siebie nie tak na opak»

3. «doprowadzać do ostrego wejścia bez kamuflażu.»

Gdy ścigamy się ze światem, to świat nie daje nam wygrać. Zawsze jesteśmy z tyłu szukając przyczyn swojej porażki. Tak oto dochodzimy do wniosku, że może lepiej nie biegać wcale, bo i tak nie uciekniemy a jedynie niepotrzebnie się zmęczymy. Sport to zdrowie? Gówno prawda! Olej sport i rusz na rekreację. To ona da ci dużo więcej przyjemności.

I to już chyba koniec na dzisiaj. Widzimy się w kolejnym wpisie na naszym znakomitym blogu.

No to z Blogiem kochani.
Niech was Blog prowadzi.


 

KONIEC WPISU.

 


Szymon Szympatyczny

Szymon Szympatyczny

Jestem Szymon taki Pan, który w życiu nie wszystko ma. Wiem, że jestem szympansem, ale co mi tam. Nie ma się czym przerażać. Wszyscy kiedyś byliście małpami. Nie trzeba się wstydzić swoich przodków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: