Sezon na szparagi rozpoczęty, ale nie dla każdego, ceny i wady.

Sezon na szparagi rozpoczęty, ale nie dla każdego, ceny i wady.

Ceny szparagów na rynku są niebotyczne. Od 20 do 30 złotych za pęczek. Wyglądają smakowicie zwłaszcza na talerzu, ale jak się okazuje nie każdy powinien je jeść. Te smaczne warzywa uprawiane w Polsce z myślą o eksporcie do Niemiec zawierają puryny.

Zdecydowanie o szparagach muszą zapomnieć chorzy na dnę moczanową. Dlaczego? Szparagi należy do warzyw bogatych w puryny – powodują więc odkładanie się kwasu moczowego w organizmie. Z tego samego powodu ostrożność powinni zachować borykający się z kamieniami nerkowymi.

Ponadto szparagi mogą powodować wzdęcia, więc raczej nie są przysmakiem dla tych, którzy nie mogą uporać się z zaparciami i mają spowolnioną perystaltyką jelit.

Pomimo tego szparagi neutralizują toksyny i usuwają z organizm metale ciężkie, dbają o urodę i mają działanie przeciwnowotworowe. Poleca się je dzieciom, których układ kostny się rozwija, a także ciężarnym i sportowcom. Każdy więc może przynajmniej spróbować.

Co najważniejsze szparagi wpływają na potencję i są polecane parom planującym dzieci.

Misiu Zdzisiu

Misiu Zdzisiu

Witam. Jestem Misiu taki Zdzisiu znam się z Wami nie od lat. Jestem z duchem za Pan Brat. Nie myślę długo, bo mi frugo sprzed nosa kolejny kwiat. Na Antarktydzie w zimnym niebycie swawolę sobie jakbym śnił.

4 thoughts on “Sezon na szparagi rozpoczęty, ale nie dla każdego, ceny i wady.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: