Dieta bogata w warzywa i owoce korzystna dla zdrowia bez stresu.

Dieta bogata w warzywa i owoce korzystna dla zdrowia bez stresu.

Człowiek, to drapieżnik czyli mięsożerca. Potrzebujemy białka dla mózgu, który u naszego gatunku jest monstrualnie wielki. Jednak za jego wielkością wcale nie idzie mądrość. Tej niestety wielu ludziom brakuje. Tymczasem kolejne badania naukowe wskazują, że dieta bogata w warzywa i owoce jest dla nas bardzo korzystna.

Jak wytłumaczyć ten fenomen?

Skoro potrzebujemy mięsa czemu to warzywa i owoce są źródłem naszego zdrowia?

Większe spożycie owoców i warzyw wiąże się z niższym poziomem odczuwanego stresu, szczególnie u dorosłych w średnim wieku – wynika z badań opublikowanych na łamach Clinical Nutrition.
Tymczasem stres związany jest ze sposobem życia myśliwego, który musi rodzinie upolować zwierzę.

W badaniu z udziałem ponad 8600 dorosłych Australijczyków wyższe spożycie owoców i warzyw wiązało się z niższym odczuwanym stresem, szczególnie u dorosłych w średnim wieku. Zapewne chodziło badaczom o poziom hormonu stresu, ale tego akurat nie podano.

Związek pomiędzy ilością spożywanych warzyw i owoców a poziomem stresu badał zespół naukowców pod kierownictwem dr Simone Radavelli-Bagatini z Uniwersytetu Edith Cowan w Australii. Badacze w ramach badania Australian Diabetes, Obesity and Lifestyle (AusDiab) przyjrzeli się nawykom żywieniowym ponad 8,6 tys. dorosłych Australijczyków.

Jak mówią naukowcy, głównym celem ich badania było zbadanie związku między spożyciem owoców i warzyw a odczuwanym stresem w populacji mężczyzn i kobiet w wieku powyżej 25 lat. Badani wypełniali kwestionariusze Food Frequency Questionnaire i Perceived Stress Questionnaire – pierwszy z nich służył do sprawdzenia sposobu odżywiania się, drugi do pomiaru odczuwanego stresu.

Wyniki badań wykazały, że osoby, które codziennie jadły co najmniej 470 gramów owoców i warzyw, miały o 10 proc. niższy poziom stresu niż osoby, które spożywały mniej niż 230 gramów tych produktów.

No tak tylko jak ci badacze mierzyli poziom stresu?

Z jednej strony wynika, że chodzi o samopoczucie czyli kwestie psychiczne a z drugiej podaje się dane jakby chodziło o zdrowie fizyczne. Czym innym jest mówienie dobrze się czuję a czym innym badanie poziomu hormonów w krwi. Informacje są tak podawane, że ciężko wywnioskować o co chodzi.

Autorka: Agnieszka Niewińska-Lewicka

Pani Agnieszka niewiele wyjaśniła w tej kwestii. Nawiasem mówiąc w Polsce też były robione podobne badania. Jakiś czas temu o tym czytałem. Niestety naukowcy nie podają szczegółów jak je wykonują. Trzeba się domyślać.

Naturalne Piękno.

Natura Lasu

 

BIEC.

1. «posuwać się tak szybko, aby nic po sobie nie zostawić»

2. «wyrywać przed siebie nie tak na opak»

3. «doprowadzać do ostrego wejścia bez kamuflażu.»

Gdy ścigamy się ze światem, to świat nie daje nam wygrać. Zawsze jesteśmy z tyłu szukając przyczyn swojej porażki. Tak oto dochodzimy do wniosku, że może lepiej nie biegać wcale, bo i tak nie uciekniemy a jedynie niepotrzebnie się zmęczymy. Sport to zdrowie? Gówno prawda! Olej sport i rusz na rekreację. To ona da ci dużo więcej przyjemności.

I to już chyba koniec na dzisiaj. Widzimy się w kolejnym wpisie na naszym znakomitym blogu.

No to z Blogiem kochani.
Niech was Blog prowadzi.


 

KONIEC WPISU.

 


Misiu Zdzisiu

Misiu Zdzisiu

Witam. Jestem Misiu taki Zdzisiu znam się z Wami nie od lat. Jestem z duchem za Pan Brat. Nie myślę długo, bo mi frugo sprzed nosa kolejny kwiat. Na Antarktydzie w zimnym niebycie swawolę sobie jakbym śnił.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: